policja-bok autaTrwa akcja „Bezpieczne ferie 2014″. Dla policjantów Ruchu Drogowego i inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego to czas intensywnych działań. Funkcjonariusze, jak co roku  kontrolują stan techniczny autokarów oraz uprawnienia kierowców. Wszystko po to, aby najmłodsi mogli bezpiecznie dotrzeć na zimowiska.

Jak co roku policjanci drogówki na terenie całego kraju, przy wsparciu inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, przystąpili do działań, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży wyjeżdżającym na zimowiska.

Podczas kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz stan trzeźwości. Policjanci będą również zwracać uwagę, na miejsca, które kierowcy wybierają na postój, a także na sposób załadowania sprzętu narciarskiego oraz bagażu.

Warto pamiętać, że o skontrolowanie stanu technicznego autokarów czy uprawnień kierowców mogą poprosić policjantów także rodzice. Funkcjonariusze, po otrzymaniu zgłoszenia zawierającego miejsce, datę i godzinę odjazdu autokaru, wykonają odpowiednie czynności, aby wykluczyć jakiekolwiek nieprawidłowości.

Na drogach wjazdowych do miejscowości, w których organizowane są zimowiska, można spodziewać się zdecydowanie większej ilości turystów. Co za tym idzie, również policyjnych patroli będzie tam więcej. Funkcjonariusze z drogówki, poruszający się nie tylko oznakowanymi radiowozami, będą za pomocą wideorejestratorów namierzać i karać kierowców, którzy nie potrafią dostosować się do obowiązującego na danym terenie ograniczenia prędkości.

Aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
• sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
• poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
• wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą Twoje wątpliwości.

Terminy ferii w 2014 roku:
20 stycznia – 2 lutego 2014 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
27 stycznia – 9 lutego 2014 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie
3 lutego – 16 lutego 2014 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
17 lutego – 2 marca 2014 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

źródło: Policja