rece

Wczoraj Walne Zgromadzenie  Członków Polskiej Izby Ubezpieczeń podjęło decyzję o przyszłości modelu ryczałtowego bezpośredniej likwidacji szkód. Przegłosowano powszechne jej wprowadzenie, choć nie będzie  obligatoryjności stosowania tego rozwiązania. Marcin Tarczyński z PIU poinformował na Twitterze, że za przyjęciem systemu opracowanego w Komisji ds. Likwidacji Szkód Izby głosowało 41 członków, 7 towarzystw było „przeciw”, a 14 wstrzymało się od głosu.
Już wcześniej zdecydowało się na ten system kilku ubezpieczycieli Warta, Interisk oraz PZU. Na dzień przed II Kongresem PIU do tego grona dołączyła Uniqa. Największe firmy ubezpieczeniowe zgodnie wykazują wolę, by bezpośrednia likwidacja szkód stała się standardem dla wszystkich na polskim rynku.
- Dla większych firm takie rozwiązanie jest opłacalne, dla mniejszych – niekoniecznie. Duzi gracze mogą dyktować lepsze ceny, np. w warsztatach czy przy wynajmie samochodów zastępczych – mówi „Wyborczej” ** ekspert ubezpieczeniowy Marcin Broda.
Jak podaje portal Bankier.pl *** zdaniem  Andrzeja Jakubiaka, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, sektor ubezpieczeń powinien porozumieć się w sprawie bezpośredniej likwidacji szkód. Obecny na II Kongresie PIU przewodniczący KNF poinformował również, że do końca czerwca KNF chce skierować do konsultacji z sektorem wytyczne dotyczące likwidacji szkód. Wymienił, że Komisja chce wskazać w tym dokumencie m.in. na sposób prowadzenia postępowań likwidacyjnych, czy zasad ustalania wysokości odszkodowania.

Źródło:

* „Puls Biznesu” z 8 maja, str. 7, artykuł MGA „Pionierzy wymusili rewolucję w OC”
** http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15928438,Po_odszkodowanie_z_OC_do_swojej_ubezpieczalni.html
*** http://www.bankier.pl/wiadomosc/KNF-ocenia-ze-zasady-podzialu-zysku-przez-ubezpieczycieli-nie-zmienia-sie-do-16-opis-3116945.html