21 osób zginęło w poniedziałek na polskich drogach. Wśród ofiar najwięcej było kierowców aut – ośmiu i rowerzystów – sześciu.

- To bardzo duża liczba. Wydaje się, że największa od początku wakacji – powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski stacji TVN 24. W sierpniu doszło w sumie do 1775 wypadków, w których zginęły 193 osoby, a 2328 zostało rannych. – Ładna pogoda i dobre warunki na drogach sprzyjają szybkiej jeździe. Pamiętajmy, żadne – nawet najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa – nie poradzą sobie z błędem kierowcy. Pozostaje nam apelować o ostrożność i rozwagę – dodał rzecznik.

Wśród ofiar czarnego poniedziałku jest sześciu rowerzystów. Kierowcy powinni pamiętać, że oni także są równoprawnymi użytkownikami dróg. Zachowujmy odpowiednie odstępy i nie wymuszajmy pierwszeństwa. Kierowcy powinni podczas wakacji szczególnie uważać na rowerzystów i pieszych w miejscowościach turystycznych.

Sokołowski zwrócił także uwagę na motocyklistów, którzy – jak powiedział – przy dużej prędkości, w zderzeniu z samochodami są praktycznie bez żadnych szans. Często motocykliści giną, ponieważ jadą z nadmierną prędkością i natrafiają na jakąś przeszkodę lub tracą panowanie nad pojazdem. Często zdarza się jednak, że to kierowcy ich nie szanują. Wydaje się im, że mogą zdążyć np. wyminąć motocykl, wymuszają pierwszeństwo i doprowadzają do zderzenia – ocenił rzecznik.
Dużym problemem na drogach nadal są pijani kierowcy. W poniedziałek zatrzymano ich 553.

W lipcu na polskich drogach doszło do 3609 wypadków, w których zginęło 326 osób, a 4792 zostały ranne.

Jedną z inicjatyw, które miały poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, był organizowany w dniach 6-8 sierpnia Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar”. W ramach akcji kierowcy mogli m.in. otrzymać sms-em informację o aktualnej sytuacji na drogach krajowych w wybranych regionach.
Podczas weekendu w 308 wypadkach na drogach zginęły wówczas 44 osoby, a 542 zostały ranne. Policjanci zatrzymali w tych dniach aż 1697 nietrzeźwych kierowców.

Źródło drogizaufania.pl