pieniądzeSąd Apelacyjny we Wrocławiu uznał apelację w sprawie zadośćuczynienia dla rodziny tragicznie zmarłego w wypadku na przystanku tramwajowym we Wrocławiu. Tym samym, wyrokiem z 15 maja 2014 r. (sygnatura sprawy: I ACa 316/14 ) uchylił decyzję Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 30 października 2013 r. (sygnatura: IC 61/12) i przyznał poszkodowanym dodatkowe 128 000 PLN (wcześniej rodzina otrzymała 60 000 PLN).

Wypadek zdarzył się 29 sierpnia 2008 r. na przystanku tramwajowym przy ul. Kazimierza Wielkiego. 81 letni mężczyzna wsiadał do drugiego wagonu w tramwaju nr 12, jadącego w kierunku Placu Dominikańskiego. Mężczyzna, przed wejściem do środka, postawił laskę na środkowych schodach. W tym momencie tramwaj ruszył, przytrzasnął laskę, pan stracił równowagę
i wpadł między krawędź chodnika a prawy bok tramwaju. W wyniku wielu obrażeń, poniósł śmierć na miejscu.
Prawnicy reprezentujący rodzinę zmarłego, wystąpili z powództwem cywilnym przeciwko PZU, w którym Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu było ubezpieczone. Ubezpieczyciel żądał oddalenia sprawy, tłumacząc, że jedynym winnym jest tragicznie zmarły, który stracił równowagę i wpadł pod tramwaj. W trakcie procesu sądowego udowodniono, że motorniczy zaniedbał swoje obowiązki służbowe i nie używał dzwonka informującego o przygotowaniu do odjazdu oraz podejmował decyzję o zamknięciu drzwi, nie widząc wsiadających pasażerów. Sąd Okręgowy we Wrocławiu przyznał zadośćuczynienie w wysokości połowy żądanej kwoty, czyli 60 000 zł, gdyż uznał, że zmarły przyczynił się do wypadku.
Pełnomocnik rodziny złożył apelację, która została uwzględniona przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.
- Byliśmy przekonani, że wyłączną winę za wypadek ponosi MPK. Sąd II instancji przyjął nasze argumenty i uchylił wyrok Sądu Okręgowego, który połowę odpowiedzialności starał się przerzucić na starszego człowieka – mówi Bartosz Boberski, Prezes Auxilii. – Mamy kolejny dowód na to, że tylko na drodze sądowej można wywalczyć adekwatne do poniesionej krzywdy zadośćuczynienie – dodaje.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu przyznał poszkodowanym dodatkowe 128 000 PLN. Wcześniej rodzina otrzymała 60 000 PLN zasądzone przez Sąd Okręgowy.