Jak zostać prawnikiem z polisy

Na stronie Adwokatura.pl, Adw. dr Monika Strus-Wołos, Przewodnicząca Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono opublikowała informator dla adwokatów chcących współpracować z ubezpieczycielem Concordia Polska TUW w ramach świadczenia pomocy prawnej dla osób ubezpieczonych z tytułu ubezpieczeń ochrony prawnej.

Komisja ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono Naczelnej Rady Adwokackiej prowadzi wraz z Rzecznikiem Ubezpieczonych i Rzecznikiem Praw Obywatelskich kampanię edukacyjno-społeczną popularyzującą ubezpieczenia ochrony prawnej jako instrument zapewniający szeroki i tani dostęp do wymiaru sprawiedliwości. W październiku NRA podpisała pierwsze porozumienie z ubezpieczycielem, określające zasady współpracy obu podmiotów oraz zasady, na jakich firma będzie refundowała ubezpieczonym honoraria adwokackie. – W najbliższym czasie rozpoczynamy rozmowy z kolejnymi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi, mającymi w ofercie ubezpieczenia ochrony prawnej – zapowiada Strus-Wołos.

Ubezpieczenie ochrony prawnej polega na tym, że obywatel w zamian za składkę będzie miał refundowane przez ubezpieczyciela koszty adwokackiej pomocy prawnej (porady, pisma) oraz pełne koszty procesu, to jest zarówno koszty zastępstwa adwokackiego, jak i opłaty sądowe, nawet w razie przegrania procesu. – Można to porównać do ubezpieczeń medycznych, tzw. pakietów zdrowotnych, które są w Polsce coraz powszechniejsze – tłumaczy Strus Wołos, dodając jednocześnie, iż ubezpieczenia ochrony prawnej na razie stanowią niemal egzotykę, gdyż niespełna 1% Polaków ma takie ubezpieczenie. Dla porównania Strus-Wołos podaje, iż ponad 70% dorosłych Niemców korzysta z ubezpieczenia ochrony prawnej, a w Skandynawii odsetek jest jeszcze wyższy i przekracza 90%. Ubezpieczenia zazwyczaj pokrywają pomoc prawną we wszystkich rodzajach spraw, to jest cywilnych, karnych, rodzinnych, pracowniczych. – Większość ubezpieczycieli wyłącza jedynie ochronę dotyczącą procesów wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej – zaznacza Przewodnicząca Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono NRA. Najtańsze ubezpieczenia można wykupić już za kilkanaście złotych miesięcznie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Więcej: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/
563387,jak_zostac_prawnikiem_z_polisy_czyli_podrecznik_dla_adwokatow_i_radcow_prawnych.html