Odszkodowania dla właścicieli mieszkań przy eksmisji lokatorów

Eksmitowani będą dłużej czekać na lokal od gminy. To oznacza odszkodowania dla właścicieli mieszkań, które mają być opróżnione

Poznańska spółdzielnia mieszkaniowa czeka na realizację 30 wyroków eksmisyjnych. Wszystkie do lokali socjalnych.

– Od trzech lat nic nie otrzymaliśmy od miasta – mówi Michał Tokłowicz, wiceprezes tej spółdzielni. – Poznań nie kwapi się też z wypłatą odszkodowania za straty, jakie ponosimy z tego tytułu, że nie możemy dysponować swobodnie mieszkaniami – czytamy w Rzeczpospolitej.

Brak lokali dla eksmitowanych to jednak problem nie tylko Poznania. Od 17 listopada tego roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, która na razie czeka na podpis prezydenta. Realizuje ona wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zacznie obowiązywać w tym samym dniu.

Nowe przepisy przewidują, że na wniosek komornika gmina będzie miała obowiązek wskazać pomieszczenie tymczasowe dla eksmitowanego na sześć miesięcy. Jeżeli nie będzie się z tego wywiązywała, właściciel oczekujący na wykonanie wyroku eksmisyjnego będzie miał prawo starać się o wypłatę odszkodowania od gminy na podobnych zasadach jak właściciele mieszkań zajętych przez osoby oczekujące na lokal socjalny.

Źródło: Rzeczpospolita