Jak podaje Puls Biznesu nie tylko osoba kupująca polisę, ale także poszkodowany jest konsumentem — orzekł sąd. Jego decyzja wywróci branżę do góry nogami.

Każdemu kierowcy, który został poszkodowany w wypadku samochodowym, należy się zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego na koszt polisy OC sprawcy — stwierdził pod koniec września Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK).

Potwierdzenie prawa do samochodu zastępczego to ważna decyzja, ale o wiele istotniejszą sprawę sąd ukrył w uzasadnieniu do wyroku, który został opublikowany kilka dni temu. Jednoznacznie przyznaje w nim poszkodowanemu status konsumenta.

Według przyjętej przez branżę praktyki, konsumentem są tylko osoby, które kupują polisy. Natomiast osoby, którym należy się odszkodowanie lub świadczenie z polisy, już nie mają takiego statusu. To oznacza, że nie są chronieni prawem jako konsumenci. Są skazani na łaskę ubezpieczycieli, którzy mogą im skutecznie rzucać różne kłody pod nogi, by wypłacić jak najmniejsze odszkodowanie.

-Decyzja sądu dotyczy połowy rynku ubezpieczeniowego, bo poszkodowanych wcale nie jest mniej od ubezpieczonych. Teraz będą mogli zwrócić się o pomoc do UOKiK, który będzie karał ubezpieczycieli za ich praktyki wobec osób poszkodowanych — mówi Krystyna Krawczyk, dyrektor biura rzecznika ubezpieczonych.

źródło: Puls Biznesu