Zainicjowany przez angielską organizację RoadPeace w 1993 r. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) – przez szereg lat znany jako Europejski Dzień Pamięci – jest obecnie obchodzony przez coraz więcej osób na całym świecie. 26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin (rezolucja 60/5).

Corocznie na świecie ponad 1.2 miliona ludzi traci życie na drogach, miliony zostają ranne i poszkodowane. W Polsce w 2012 roku zginęło 3 520 osób, a rannych zostało 45 094. Ta tragedia dzieje się blisko nas, czasami dotyka bezpośrednio, czasem krewnych, lub sąsiadów. Wielu, często bardzo młodych ludzi traci życie w ułamku sekundy, liczni noszą brzemię wypadku przez długie lata, nierzadko do końca życia. Ich rodziny cierpią, borykają się z wielkimi problemami, tracą jedynego żywiciela rodziny, dzieci cierpią z powodu utraty najbliższych… Tragedia przychodzi nagle, niespodziewanie.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska zachęcają do pamięci o tragicznych ofiarach wypadków oraz troski okazanej osobom poszkodowanym na drogach: „Trzecia niedziela listopada to Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zachęcamy by szczególnie w tym dniu pamiętać w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste. Śp. gen. Tadeusz Płoski, Biskup Polowy Wojska Polskiego, który wspólnie z Duszpasterstwem Kierowców i MIVA Polska w roku 2006 zapoczątkował w Polsce obchody tego dnia – sam stał się Ofiarą tragicznego wypadku – apelował do wszystkich kierowców, pieszych, ludzi dobrej woli: „Z całego serca zachęcam więc wszystkich, proszę i o to się modlę: kierujmy się Miłością na każdej drodze i w każdym dniu naszego życia! Bo Śmierć może niespodziewanie spotkać każdego z nas zanim dożyjemy starości” - ks. Marian Midura i ks. Jerzy Kraśnicki (Krajowy Duszpasterz Kierowców i Zastępca).

Obchody w Polsce Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych są połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach lub zostali poszkodowani:

Zaprasza Kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa – 17.11.2013r.
- godz. 10.30 – Koncert pt. „Ty ścieżkę życia mi ukażesz”.
- godz. 11.00 – Wypominki i modlitwy za Ofiary wypadków drogowych.
- godz. 11.30 – Uroczysta Msza święta w intencji Ofiar wypadków drogowych i ich Rodzin.
- godz. 12.30 – Procesja i modlitwy przy pomniku „Przejście i posadzenie drzewa pamięci.

źródło: Krajowe Duszpasterstwo Kierowców