Sylwester minął bezpieczniej niż Wigilia. W 45 wypadkach drogowych zginęło 5 osób, a 53 zostały ranne. Uwaga na powroty z noworocznego weekendu.

Wszystkie dogi krajowe były przejezdne podczas noworocznego weekendu. Na bezpieczeństwem kierowców i pieszych czuwało więcej niż zwykle patroli. Policjanci kontrolowali przede wszystkim prędkość aut i trzeźwość kierowców. Sprawdzali również sposób przewożenia dzieci, stan techniczny aut, a także czy kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy.
Sylwester okazał się bezpieczniejszy niż tegoroczna Wigilia. Doszło do 45 wypadków, w których zginęło 5 osób, a 53 zostały ranne. Dużo mniejsze zagrożenie sprawiali pijani kierowcy. Policjanci zatrzymali ich 163.
Pierwszego dnia nowego roku wypadków było jeszcze mniej – 37. Ale niestety zginęło pięć osób a 46 odniosło rany. Do smutnej „normy” wróciła liczba pijanych na drogach – policjanci zatrzymali 376 nietrzeźwych.

Zaplanujmy powroty
Przed nami powroty z noworocznego weekendu. Apelujemy o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Warto spojrzeć na mapy planowania podróży i warunków drogowych na stronie GDDKiA.
W niedzielę, 2 stycznia na niektórych drogach zalegało błoto pośniegowe. W nocy i rano nie padało, ale na przykład na Lubelszczyźnie wiał silny wiatr nawiewający śnieg z pól. Drogi krajowe miały rano nawierzchnie czarne i mokre, lokalnie mogło być ślisko.

Wieje na Podlasiu
Trudne warunki panują na drogach woj. podlaskiego. Jak poinformował dyżurny białostockiego oddziału GDDKiA, wszystkie drogi są przejezdne, ale sytuacja na nich jest trudna. Na drogach zalega błoto pośniegowe i jest ślisko. Dodatkowo watr będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne.
Na drogach w regionie pracuje 55 pługów i pługosolarek. Bardzo złe warunki napotkać można na drogach lokalnych – są zaśnieżone i śliskie. Drogowcy ostrzegają, by na takich trasach zachowywać szczególną ostrożność i jeździć wolniej.

Korki na zakopiance
Na Podkarpaciu w niedzielę rano przejezdne były wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie. Jazdę na większości z nich utrudnia m.in. błoto pośniegowe. Występują drobne opady śniegu. Najtrudniej jeździ się w południowych powiatach regionu.
Z utrudnieniami na zakopiance muszą liczyć się kierowcy, którzy w niedzielę zdecydowali się na powrót do domu po sylwestrowej zabawie pod Tatrami. Korki tworzą się na drodze z Zakopanego w kierunku Krakowa – informuje zakopiańska policja. Ruch rozładowuje się dopiero za światłami w miejscowości Skomielna Biała.
Na Śląsk lepiej wracać przez Czarny Dunajec i dalej przez Zawoję albo kierować się na przejście graniczne w Chochołowie i przez Słowację w kierunku Bielska-Białej. Szacuje się że z sylwestrowych szaleństw pod Tatrami wraca ok. 100 tys. gości.

Źródło: drogizaufania.pl