Policjanci rozpoczęli ogólnopolskie działania „Bezpieczny weekend”. Pełniący służbę na drogach zwrócą szczególną uwagę na prędkość jazdy, stan trzeźwości kierujących, sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Wypadki, które mają miejsce właśnie w tym okresie, charakteryzują się niestety tym, że poszkodowane są w nich całe rodziny podróżujące samochodem.
Policjanci przypominają kierowcom, że – prowadząc pojazd – odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Natomiast pasażerowie powinni być świadomi, że choć nie kierują pojazdem, także mają wpływ na bezpieczeństwo podróżowania, np. gdy nie zapinają pasów bezpieczeństwa albo godzą się, by za kierownicę wsiadł ktoś po alkoholu.
Kierowcom radzimy, aby w czasie jazdy zachowali spokój i nie ulegali presji zbytniego pośpiechu. Należy jeździć bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków (natężenia ruchu, pogody i stanu nawierzchni).
Bądźmy zawsze odpowiedzialnymi użytkownikami dróg. Również osoby piesze powinny przestrzegać przepisów prawa o ruchu drogowym – tym bardziej, że o tej porze roku jest gorsza widoczność.
Nie zapomnijmy też o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. W warunkach zimowych trzeba przede wszystkim sprawdzić światła, hamulce, wycieraczki, płyny eksploatacyjne i oczywiście założyć zimowe opony.
Nie ryzykujmy, siadając za kierownicą po alkoholu. To prosta droga do kłopotów bądź tragedii! Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, która byłaby akceptowana z punktu widzenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czasami wypicie lampki szampana, wina, jednego piwa, lub kieliszka wódki może przyczynić się do konfliktu z prawem i spowodować nieszczęście na drodze.

źródło: KG Policji