Jak podało Polskie Radio Rzeszów 600 tysięcy złotych zadośćuczynienia otrzyma rodzina 19-latka z podrzeszowskiego Hyżnego, który został śmiertelnie potrącony przez samochód. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie odrzucił wnioski obu stron o zmianę kwoty.

Sprawa była wyjątkowa, bo żądanie wysokiego zadośćuczynienia uzasadniano kwotami jakie Skarb Państwa wypłacał rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej. Był to pierwszy taki przypadek w Polsce. Jak tłumaczyli wtedy reprezentujący poszkodowanych adwokaci „wszyscy obywatele w obliczu cierpienia powinni być jednakowo traktowani.”

19-latek zginął w 2010 roku pod kołami auta prowadzonego przez pijanego kierowcę – wypadek wydarzył się podczas festiwalu rockowego w Cieszanowie.

Rodzina domagała się miliona złotych  zadośćuczynienia, Sąd Okręgowy w Rzeszowie przyznał 600 tysięcy. Rodzina była tym usatysfakcjonowana. Apelację złożyła firma ubezpieczeniowa WARTA – która połączyła się wcześniej z pozwaną HDI. Niejako dla równowagi do żądania pierwotnej kwoty wrócili pokrzywdzeni.

Sąd Apelacyjny odrzucił oba wnioski. Kwota 600 tysięcy została utrzymana.

źródło: Polskie Radio Rzeszów