Redakcja Rynek Odszkodowań: Specjalizuje się Pan i Pana zespół fizjoterapeutów w rehabilitacji powypadkowej. Z jakimi urazami macie do czynienia najczęściej?

Andrzej Studziński: Od 5 lat specjalizujemy się głównie w rehabilitacji ortopedycznej Pacjentów powypadkowych, urazy kręgosłupa ,złamane kończyny, twarzoczaszki czy żeber. Rzadziej mamy do czynienia z urazami bardziej rozległymi, neurologicznymi.

Redakcja Rynek Odszkodowań: W jakim czasie od wypadku można rozpocząć rehabilitację poszkodowanego?

Andrzej Studziński: Nie można tutaj generalizować. Każdy Pacjent jest inny – z jedną grupą Pacjentów można rozpoczynać intensywną rehabilitację nawet w 2-3 tygodnie od urazu, z inną – nawet w 2-3 miesiące od incydentu. Pacjenci trafiają do nas w różnych etapach swojego leczenia.

Redakcja Rynek Odszkodowań: Co można doradzić osobom, które miały niegroźne stłuczki samochodowe?. Czy powinny sprawdzić stan swojego zdrowia, mimo iż czują się dobrze ?

Andrzej Studziński: Każdy uraz, nawet najmniejszy może mieć pewne skutki w przyszłości. Zaleca się z aby Pacjenci którzy uczestniczyli w nawet na pozór niegroźnej stłuczce, skorzystali z konsultacji specjalisty w dziedzinie ortopedii, neurologii czy rehabilitacji, gdyż mikrourazy mają tendencję do sumowania się (kumulowania). Pacjenci często nie zdają sobie sprawy
z konsekwencji jakie niesie za sobą bagatelizowanie urazów.

Redakcja Rynek Odszkodowań: Czy Państwa klienci mają problem ze zwrotem kosztów leczenia z polisy OC sprawcy?

Andrzej Studziński: Towarzystwa Ubezpieczeniowe refundują koszty zarówno wizyt lekarskich jak
i fizjoterapeutycznych. Jednak czas oczekiwania na wypłatę środków jest nieraz bardzo długi. Niewątpliwie w przypadku mniej zamożnych pacjentów może to zaburzyć właściwy proces leczenia.

Redakcja Rynek Odszkodowań: Czy spotkał się Pan z odmową wypłat poniesionych kosztów za fizjoterapię?

Andrzej Studziński: Teoretycznie Pacjent ma prawo wyboru placówki czy specjalisty niezależnie od tego czy jest to leczenie w ramach NFZ czy prywatnie. TU nie może zabronić Pacjentowi korzystania z prywatnej, częściej bardziej wykwalifikowanej pomocy. Słyszałem jednak
o przypadkach, w których TU odmawiają wypłaty ze względu na zbyt wysokie koszty, odbiegające od cen rynkowych.

Redakcja Rynek Odszkodowań: Czy istnieją jakieś stawki rynkowe?

Andrzej Studziński: Stawki są ustalane bezpośrednio przez fizjoterapeutów czy też kliniki/przychodnie rehabilitacyjne. Ceny są uwarunkowane przede wszystkim kwalifikacjami oraz doświadczeniem specjalistów oraz lokalizacją geograficzną.

Redakcja Rynek Odszkodowań: No tak ale co w tym przypadku z osobami poszkodowanymi? Czy mają pokrywać koszty leczenia z własnej kieszeni jeśli się okaże , że stawki za ich rehabilitacje odbiegają od cen rynkowych?

Andrzej Studziński: Osobie poszkodowanej należy się zwrot kosztów leczenia, powinna jednak zrobić rozeznanie rynku zanim zdecyduje się na konkretną osobę czy placówkę. Chodzi o uniknięcie niepotrzebnych sytuacji spornych z TU.

Redakcja Rynek Odszkodowań: Ostatnio wiele kancelarii odszkodowawczych proponuje swoich rehabilitantów

Andrzej Studziński: Tak i dlatego proponuje zwrócić się o pisemną gwarancję zwrotu poniesionych kosztów, ponieważ ustnie poszkodowani są zapewniani cały czas, a jak się okazuje różnie z tym bywa.

Redakcja Rynek Odszkodowań: Czy prawdą jest, że ruszają Państwo z programem szkolenia fizjoterapeutów
w zakresie urazów powypadkowych?

Andrzej Studziński: Trwają rozmowy z wykładowcami dotyczące ostatecznych terminów szkoleń.
Z pewnością jesteśmy przygotowani zarówno merytorycznie jak i organizacyjnie, by wyszkolić w tej dziedzinie jak największą liczbę fizjoterapeutów i lekarzy.

Redakcja Rynek Odszkodowań: W takim razie trzymamy kciuki i dziękujemy za rozmowę

Tags: